.

Search in This Blog

Translate

Saturday, September 21, 2013

'USA Today': Pushime të lira buze rivierës, provoni Shqipërinë!,A cheap vacation in the Riviera? Try AlbaniaDavid A. Andelman, Special for USA TODAY, 11:33 p.m. EDT September 19, 2013

Bukuritë e natyrës shqiptare dhe turizmit në vendin tonë kanë zënë hapësirë edhe në një prej gazetave më të mëdha në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në numrin e sotëm të ‘USA Today’. 


Me titullin, “Pushime të lira buzë rivierës, provoni Shqipërinë, autori i artikullit fokusohet te pejsazhi i mrekullueshëm i Shqipërisë dhe ushqimi i freskët. 

“Peizazhi është i jashtëzakonshëm dhe mbi të gjitha zona është shumë e lirë, një e dhjeta e kostos që kanë homologet franceze dhe italiane dhe gjysma e kostos të bregdetit kroat,” shkruan autori. 

Vlerësime shkojnë edhe për Durrësin që e krahason me Nisen dhe Vlorën, Sarandën e Gjirokastrën. Artikulli nuk harron të verë në pah cilësinë jo të mirë të rrugëve dhe për këtë i këshillon lexuesit se ndoshta duhet të presin edhe pak derisa ky problem të zgjidhet, përpara se të vizitojnë Shqipërinë. 


Sarandë, Shqipëri - Nestled në cep të largët lindor të Adriatikut , ku ajo bashkohet me detin Jon, është një 125 -milje shtrirje e pasurive të patundshme beachfront ndryshe nga të tjerët më të madhe në botë. Kjo pak i njohur buzë të Evropës quhetRiviera shqiptare . Ajo ndryshon ndjeshëm nga homologët e saj, të Rivieras franceze dhe italiane , nga kostoja e saj - një javë atje mezi mund të ju jap disa orë në snazzier saj, namesakes snootier .

Sigurisht ka shumë fronte të tjera plazh pushime përgjatë ujërat shkëlqyer blu të Adriatikut :Bregu gjithnjë e më popullore dalmat të Kroacisë , për shembull. Por, disa vizitorë të zbulojë bukurinë dhe thjeshtësinë e Shqipërisë, i cili në një kohë ishte më e Europës thuggish komunist Gulagu por tani është aleati më i përkushtuar skllavërore Amerikës në kontinentin .

NdërsaShqiptare peizazh bregdetar është mjaft e jashtëzakonshme , mbi të gjitha,zona është i lirë - lehtë një të dhjetënkostoja e homologëve të saj franceze dhe italiane dhe gjysmakostoja e bregdetit kroat.

GJITHASHTU ONLINE : A është kapitali më të përballueshme Evropës vlerë udhëtim ?

Ushqim deti , të kapur atë mëngjes shumë , është shërbyer në kafenetë beachfront dhe i pjekur në skarë për të përsosmërisë para syve të tu për më pak se $ 8 për person. Fruta të freskëta dhe perime, rritur në fushat anash rrugës, që janë për shitje në qëndron për pennies . Në kodrat prapa fshatrat simpatik pak janë qytetet bregdetare që datojnë në kohët greke dhe romake .

Gruaja ime , Pamela , dhe unë filloj udhëtimin tonë nga veriu në kryeqytet , Tiranë , në lindje një orë me makinë e Durrësit dhe të punojnë rrugën tonë poshtë bregut . Durrësi është efektivisht Marsejë i Shqipërisë , një lulëzuar tregtare enë - porti . Boats kanë qenë ulje këtu të paktën që prej shekullit të shtatë para Krishtit . Ngulit romake është ende e dukshme në një mini- Coliseum ndërtuar për të argëtojë ato kolonizatorëve të lashta . Amfiteatri , me mezi një e treta e madhësisë së Coliseum Romës , është një madhësi xhepi kopje zbuluar vetëm në vitin 1966 . Sot, apartamente moderne e rrethojnë atë .

Pamela rushes poshtë në grottoes , me mua në tërheqje , duke arritur në një seri e dhomave të " gjelbër" për gladiatorëve romakë , të cilët mund të shohin përmes dritareve të çarë e vogël deri në arenën ku ata do të dalin së shpejti para 15.000 tifozëve , brohoritëse gjakatarë. Kjo është një përvojë trishtues në mënyra më shumë se një, dhe një lehtësim nga të nxehtit 80 - shkallë mbi tokë .

Pasi të kemi tërhequr nga qyteti i kryesuar jug , ne kemi marrë të parë shijen tonë të vërtetë të bregdetit dhe beachfront saj . Shumë si Nicës apo disa qytete të tjera Riviera, aty ku shtrihet janë apartamente të reja përballen detin (dhe të shkojnë për më pak se $ 100,000) . Ata janë veshur me rërë -dhe- guralecë plazhe.

Në të majtë , ne vendtë parë e mijëra vogla, pillboxes kube betoni të vendosura në kodrat . Ata janë ndër trashëgimitë më pak të dukshme të Enver Hoxhës,diktatorit komunist paranojak , i cili do të llogaritet mbi ta për të sprapsin dyndjet nga deti që ai e shihte si i pashmangshëm. Trashëgimitë e tjera të ngjashme të mbetet. Ngulitur në kodrat shkëmbore rreshtim gji e vogël e Porto Palermos në gjysmë të rrugës poshtë bregdetit janë dy tunele të thella - parajsa të sigurta për flotën e nëndetëseve shqiptare .

Ne bëjmë mbrëmje në qytetin e Vlorës , pikë-mesi i bregdetit dhe kontrolloni në Hotel Vlora International . Edhe pse ballkone saj të dal në Adriatik , e drejtë në frontin e tij ne spiunuar një e sapo rinovuar xhevahir jelek - xhepi,Bologna ( për një çmim të tretë ) , i cili është vetëm duke pranuar mysafirët e saj të parë dhe nga tarracë të cilit ne mund të hap drejtë mbi breg të detit . Pra, atë natë , ne të ha drekë në kafene bregdetar e Bolonjes . Ne lënë zgjedhjen tonë të pjatave - çdo gjë që është kapur atë pasdite - te ri kamerier anglisht- folëse , një nga rezultatet e studentëve të universitetit të etur për të provoni në gjuhën e amerikanëve "reale". Ne nuk jemi të zhgënjyer . Siç kemi parë dy burra të vjetër mbështjell në darkën e tyre nga plazhi në para nesh , pjatë gjellë shfaqet pas - carpaccio feta thinly i oktapod marinuar në vaj ulliri amtare , një tas të madh steaming e midhje të freskëta dhe një pjatën e redfish që ne të gjithë i pjekur në skarë lehtësisht fileto .

Ushqim deti është sigurishtushqimi i zgjedhjes, dhe tënesërmen , ashtu si ne punojmë rrugën tonë poshtë bregut drejt spirancë jugore të Rivierës së në Sarandë , ne fluturojmë kafenetë e kaluara vogël bregdet interspersed me plazhe të veshur me lounges shezlong dhe cadra ngjyra plazh - të gjithë në masë të madhe boshe në ditët e hershme të verës . Ne jemi të etur për të arritur Sarandën që nga një orë e gjysmë jashtë qytetit ështëTrashëgimisë Botërore të UNESCO-s i Butrintit , të cilit ruhet impeccably ose restauruar mbetet span më shumë se 2.500 vjet . Kaluar rreshtin e pemëve të ullirit dhe një shekullit të 16- sahatkullës , e ndërtuar nga venedikasit , të cilët pastaj sundoi Adriatikun , për të shmangur sulmet osmane , ne pengohemi në një 3 - shekullit I para Krishtit Greke teatri . Spirals qytet tutje nga atje si ajo ndryshoi duart për romakët , që e ka ndërtuar banja publike dhe vila katër shekuj më vonë . Ne qëndrojmë në atë që do të kishte qenë faza e teatrit qendër , gruaja ime aktore duke vështruar lart në frikë në atë që mund të ketë qenë një audiencë mirënjohëse .

Kjo pasdite , kthehet ne Sarande , ne pengohemi në një faqe tjetër e lashtë - Mosaica , një 5 - shekullit kompleks Sinagoga që dikur ishteqendra e një bashkësie të lulëzuar çifute , duke përfshirë një yeshiva . Nga atje , kjo është një shëtitje të shkurtër poshtë për të Boardwalk pemë palme pika konkrete që erërat përgjatëbeachfront , u rreshtuan me awnings verdhë dhe kafenetë lezetshëm.

Ne të kthehet në Tiranë me anë të brendshme malore , duke ndaluar jashtë në Gjirokastër , një Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të cilit i mrekullueshëm gur shtëpitë datojnë 200 vjet . Ne fillojmë me qytezës hilltop . Si ne thes kokat tona në qeli të burgut të lashta prej guri, të përdorura më së fundmi nga Hoxhës policisë sekrete komuniste , ne pengohet mbi një gruaje amerikane me origjinë shqiptare , babai i të cilit vetë kishte qenë i burgosur këtu për gati katër dekada për të qenë një kërcënim për shtetin. Së bashku ne shëtitje nëpër kështjellës , duke dalë më në fund në një kodrinë të vogël me bar kuHulk nga një trajner Luftës II Botërore - cilësisë së mirë Amerikane jet është pushimi . Një aeroplan spiun amerikan solli poshtë nga forcat ajrore shqiptare ishtehistori në atë kohë. E vërteta është më shumë i zakonshëm : ai i zhvilluar probleme motor , u detyrua të ulej në një aeroport aty pranë, u kap dhe pastajlirohet piloti shpejt.

Titull " në shtëpi ", hasim disa rrugë të vërtetë sfiduese në procesin e duke u rindërtuar ose dëshpërimisht nevojë për punë. Pra, ka dy zgjedhje për vizitorët. Prisni vetëm disa vjet deri sa është e qetë me vela - nga fund-te fund - me çmime të ndeshjes. Ose vizitoni tani, kur ka ende për t'u zbuluar gems për një këngë .

Nëse ju shkoni

Getting atje : Ju mund të fluturojnë në kryeqytet, në Tiranë , dhe të marrësh me qira një makinë (Ka trena dhe autobusë , por ata janë dhimbje të ngadaltë ) . Avis , Hertz dhe Eurocar gjithë veprojnë atje. Ju gjithashtu mund të fluturojnë në ishullin grek të Korfuzit dhe për të marrë një traget hydrofoil në Sarandë ( një 30 -minuta udhëtim ), e cila , në varësi të kohë të vitit, varion nga 25 $ në 40 $ çdo mënyrë . Ka edhe tragete që marrin dy makina dhe udhëtarët nga Brindisi , Itali, në Vlorë , edhe pse vajtje-ardhje nga kostot e makinave më shumë se $ 400, krahasuar me mezi $ 100 për një pasagjer , kështu që ju jeni më të mirë jashtë me qera makinën në anën shqiptare .

Shumica e qyteteve bregdetare janë mjaft kompakt që ju lehtë mund të ecin nga fundi në fund , por taksitë janë gjithashtu në dispozicion dhe një udhëtim nga qyteti poshtë bregut në një bistro bregdetar është më pak se $ 10 . Sigurohuni që ju keni faturat vogla që pak mund të ndryshoni prerje të mëdha .

Ku për të qëndruar : Nëse ju jeni duke qëndruar për një javë ose më shumë , ju mund të dëshironi të bëni bazën tuaj në një nga qindra apartamente që përballen Adriatikun . Kompanitë Homes Festa likeRent kemi apartamente që variojnë nga 30 $ në ditë në 900 $ në javë në varësi të madhësisë dhe të sezonit, me ulje deri në 25 % për javë të shumta në sezonin e ulët . Për hotele , provoni International Vlorës, ku një të dyfishtë me një pamje oqean shkon nga $ 80 në $ 120. Vogël , rinovuar kohët e fundit Hotel Bologna është gjysmaçmimi . Për një ujdi të vërtetë , provoni Hotel Paradise Beach , 10 milje në jug të Vlorës , për për $ 27 deri në 55 $ një natë . Aty pranë , në Hotel Sunny Beach , një dhomë të familjes me frigorifer që fle katër është $ 80 Në sezonin e lartë ($ në 20 në sezonin off ) në ditë , ose $ 33 a dita kur një ndëshkim nga muaj. Është e vështirë për të librit në një paraprakisht për ndonjë, por hotelet e lartë , pasi shumë prej tyre nuk kanë një faqe interneti . Por të gjitha janë familje të drejtuar dhe në qoftë se ata nuk mund të akomoduar ju , ata do të ligët mbi prapa për të gjetur ju një vend të ngjashëm të afërt. Në Sarandë ,Hotel Butrinti , në $ 90 deri $ 120 një natë , është vetëm nëpër rrugë nga një plazh dhe disa kafene bukuroshe beachside . Kjo është brenda në këmbë largësi të lehtë të qendrës së qytetit dhe ka një pamje të mrekullueshme nëpër gji në Korfuz nga ballkonet në shumicën e dhomave të saj, të cilat janë të vogla .

Ku për të ngrënë : Vetëm për ndonjë vend së bashku një plazh ka kapur peshk të freskët dhe butak . Për pjesën më të madhe, të qëndrojnë larg nga dhoma ngrënie hotelit të cilat janë të shtrenjta me shërbimin njolla . Përjashtim ështëkafe e mrekullueshme beachfront i Bolonjës Hotel ne Vlore ku ushqim deti të freskëta ështërendi i ditës. Rreth 12 kilometra poshtë rrugës bregdetit nga Vlora eshterestorant Ibiza , ku një vakt i kallamar , oktapod , molusqe , midhje dhe domate të freskëta ndjekur me krem ​​shtëpi akull kanelle me shpenzimet luleshtrydhe të freskëta rreth 25 $ për tre. Majë të një kodre me pamje Sarandën dhe portin e saj është eshekullit të 16- Kalaja e Lëkurësi me një bar / restorant i mrekullueshëm , ku gjatë shërbimit sezonit të lartë është jashtë në tarracë e gjërë me pamje nga fshat dhe Adriatik shumë më poshtë. Nuk ju mund të festës mbi ushqim deti dhe mish i pjekur në skarë për $ 10 - 15 $ për person . Ndikimi italian në rajon është mjaft e qartë dhe nuk janë nyje pica lart dhe poshtëbregdetit . Zgjidhni një në plazh me pamje një pamje të bukur të Adriatikut , ashtu si Limani piceri në frontin e Hotel Butrintit . Kore e hollë me toppings të freskëta shkon për më pak se $ 10 për një byrek madhe që i shërben dy ose tre orekset shëndetshme.

SARANDA, Albania -- Nestled in the remote eastern corner of the Adriatic, where it joins the Ionian Sea, is a 125-mile stretch of beachfront real estate unlike most others in the world. This little-known edge of Europe is called the Albanian Riviera. It differs sharply from its counterparts, the French and Italian Rivieras, by its cost — a week there could give you barely a few hours in its snazzier, snootier namesakes.
Certainly there are other vacation beach fronts along the brilliant blue waters of the Adriatic: the increasingly popular Dalmatian Coast of Croatia, for example. But few visitors uncover the beauty and simplicity of Albania, which at one time was Europe's most thuggish communist gulag but is now America's most slavishly devoted ally on the continent.
While the Albanian seaside scenery is quite extraordinary, above all the area is cheap — easily one-tenth the cost of its French and Italian counterparts and half the cost of the Croatian coast.


Seafood, caught that very morning, is served at beachfront cafes and grilled to perfection before your eyes for less than $8 per person. Fresh fruits and vegetables, grown in roadside fields, are for sale at stands for pennies. In the hills behind the charming little coastal villages are towns that date back to Greek and Roman times.
My wife, Pamela, and I begin our trip from the north in the capital, Tirana, an hour's drive east of Durrës and work our way down the coast. Durrës is effectively Albania's Marseilles, a thriving commercial container-seaport. Boats have been landing here since at least the seventh century BC. The Roman imprint is still visible in a mini-coliseum built to entertain those ancient colonizers. The Amfiteatri, at barely a third the size of Rome's Coliseum, is a pocket-sized replica uncovered only in 1966. Today, modern apartments surround it.
Pamela rushes down into the grottoes, with me in tow, arriving in a series of "green rooms" for the Roman gladiators, who could see through tiny slit windows up into the arena where they'd shortly emerge before 15,000 cheering, bloodthirsty fans. It's a chilling experience in more ways than one, and a relief from the 80-degree heat above ground.
Once we pull out of town headed south, we get our first real taste of the coast and its beachfront. Much like Nice or some other Riviera towns, there are stretches where new apartments face the sea (and go for less than $100,000). They're lined with sand-and-pebble beaches.
To the left, we spot the first of thousands of small domed, concrete pillboxes set into the hills. They're among the few visible legacies of Enver Hoxha, the paranoid communist dictator, who'd counted on them to repel invasions from the sea that he saw as imminent. Other similar legacies remain. Embedded in the rocky hills lining the tiny inlet of Porto Palermo halfway down the coast are two deep tunnels — safe havens for the Albanian submarine fleet.
We make nightfall at the town of Vlora, mid-point of the coast and check into the Hotel Vlora International. Although its balconies overlook the Adriatic, right in front of it we spy a newly renovated vest-pocket jewel, the Bologna (for a third the price), which is just accepting its first guests and from whose terrace we can step right onto the seashore. So that night, we dine at the Bologna's seaside café. We leave our choice of dishes — whatever has been caught that afternoon — to the young English-speaking waiter, one of scores of college students eager to try out the language on "real" Americans. We're not disappointed. As we watch two old men reel in their dinner from the beach in front of us, dish after dish appears — thinly sliced carpaccio of octopus marinated in native olive oil, a huge steaming bowl of fresh mussels and a platter of whole grilled redfish that we easily fillet.
Seafood is certainly the food of choice, and the next day, as we work our way down the coast toward the Riviera's southern anchor at Saranda, we fly past tiny seafront cafes interspersed with beaches lined with chaise lounges and colorful beach umbrellas — all largely empty in the early summer days. We're eager to reach Saranda since a half hour outside of town is the UNESCO World Heritage site of Butrint, whose impeccably preserved or restored remains span more than 2,500 years. Past the row of olive trees and a 16th-century watch tower, built by the Venetians, who then ruled the Adriatic, to ward off Ottoman attacks, we stumble into a 3rd-century B.C. Greek theater. The town spirals outward from there as it changed hands to the Romans, who built bathhouses and villas four centuries later. We stand at what would have been the theater's center stage, my actress wife gazing up in awe at what might have been an appreciative audience.
That afternoon, back in Saranda, we stumble on another ancient site — Mosaica, a 5th-century synagogue complex that was once the center of a thriving Jewish community, including a Yeshiva. From there, it's a short stroll down to the palm tree-dotted concrete boardwalk that winds along the beachfront, lined with yellow awnings and delightful cafes.
We return to Tirana through the mountainous interior, stopping off in Gjirokastra, another UNESCO World Heritage site whose striking stone homes date back 200 years. We begin with the hilltop citadel. As we poke our heads into ancient stone prison cells, used most recently by Hoxha's communist secret police, we stumble upon an American woman of Albanian origin, whose father himself had been imprisoned here for nearly four decades for being a threat to the state. Together we stroll through the castle, emerging finally on a small grassy knoll where the hulk of a World War II-vintage American jet trainer is resting. An American spy plane brought down by the Albanian air force was the story at the time. The truth is more mundane: it developed engine trouble, was forced to land at a nearby airfield, was then seized and the pilot quickly released.
Heading "home," we encounter some truly challenging roads in the process of being rebuilt or desperately needing work. So there are two choices for visitors. Wait just a few years until it's smooth-sailing from end-to-end with prices to match. Or visit now when there are still gems to be uncovered for a song.
If you go
Getting there: You can fly into the capital, Tirana, and rent a car (there are trains and buses but they are painfully slow). Avis, Hertz and Eurocar all operate there. You can also fly into the Greek island of Corfu and take a hydrofoil ferry to Saranda (a 30-minute trip) which, depending on the time of year, ranges from $25 to $40 each way. There are also ferries that take both cars and passengers from Brindisi, Italy, to Vlora, though round-trip by car costs more than $400, compared with barely $100 for a passenger, so you're better off renting the car on the Albanian side.
Most of the coastal towns are sufficiently compact that you can easily walk from end to end, but taxis are also available and a trip from town down the coast to a seaside bistro is less than $10. Make sure you have small bills since few can change large denominations.
Where to stay: If you are staying for a week or more, you may want to make your base in one of the hundreds of apartments that face the Adriatic. Companies likeRent Holiday Homes have apartments ranging from $30 a day to $900 a week depending on the size and the season, with discounts as high as 25% for multiple weeks in low season. For hotels, try the Vlora International where a double with an ocean view ranges from $80 to $120. The smaller, recently renovated Hotel Bologna is half the price. For a real bargain, try the Hotel Paradise Beach, 10 miles south of Vlora, for for $27 to $55 a night. Nearby, at the Sunny Beach Hotel, a family room with fridge that sleeps four is $80 in high season ($20 in off season) per day, or $33 a day when booked by the month. It's difficult to book in an advance for any but the top hotels, since many don't have a website. But all are family-run and if they can't accommodate you, they will lean over backwards to find you a congenial spot nearby. In Saranda, the Hotel Butrinti, at $90 to $120 a night, is just across the road from a beach and some lovely beachside cafes. It's within easy walking distance of the town center and has a magnificent view across the bay to Corfu from the balconies in most of its rooms, which are small.
Where to eat: Just about any place along a beach has fresh-caught fish and shellfish. For the most part, stay away from the hotel dining rooms which are expensive with spotty service. The exception is the wonderful beachfront café of the Hotel Bologna in Vlora where fresh seafood is the order of the day. About 12 miles down the coast road from Vlora is the Ibiza restaurant where a meal of squid, octopus, clams, mussels and fresh tomatoes followed with homemade cinnamon ice cream with fresh strawberries costs about $25 for three. Atop a hill overlooking Saranda and its harbor is the 16th-century Castle of Lëkurësi with a marvelous bar/restaurant, where during the high season service is out on the spacious terrace overlooking the countryside and the Adriatic far below. There you can feast on seafood and grilled meat for $10-$15 a person. The Italian influence in the region is quite clear and there are pizza joints up and down the coast. Choose one on the beach overlooking a beautiful view of the Adriatic, like the Pizzeria Limani in front of the Butrinti Hotel. Thin crust with fresh toppings goes for less than $10 for an enormous pie that serves two or three healthy appetites.
For more information:albaniantourism.com

No comments:

Post a Comment